Стартира изграждането на Училищна STEM среда в ОУ „Отец Паисий“ с. Подгорица в изпълнение на процедура за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 на стойност 181 798.79 лв.
Основната цел на процедурата е осигуряването на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи обучението и преподаването в STEM среда.
Като част от STEM средата ще бъдат изградени три високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи и два STEM кабинета в направления Математика и информатика и Зелени технологии.
Училищният STEM център ще осигури достъп до качествено образование и равен старт на всички ученици в училището.
Процедурата е в изпълнение на политиката в областта на образованието на Министерството на образованието и науката. Процедурата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, от Механизма за възстановяване и устойчивост.
В ОУ „Отец Паисий“ с. Подгорица, общ. Търговище в изпълнение на процедура за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“ с финансовата подкрепа на Европейския съюз, се изгради училищен STEM център.
Като част от STEM центъра са изградени три високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи и два STEM кабинета в направления Математика и информатика и Зелени технологии.
STEM център в направление „Зелени технологии и устойчиво развитие“ с включени учебни предмети Технологии и предприемачество, Родинознание, Околен свят, Човекът и природата, Физика и астрономия, Биология и здравно образование учениците ще получат знания и умения, свързани със същността, значението и използването на възобновяемите енергийни източници, пречистването на водата и въздуха, съхранението на биологичното разнообразие и др. мерки за опазването на околната среда.
Кабинетът по „Математика и информатика“ е оборудван с лаптопи, режещ плотер, 3D принтери, комплект очила с виртуална реалност и др. Учениците ще имат възможност да използват компютърни програми за дизайн, да създават 3D модели и да ги прототипират с помощта на 3D принтери. В тази област ще се разработват умения като използване на микропроцесорни системи, моделиране, обработка и представяне на данни, използване на VR/ RA технологии и др.
Изграждането на СТЕМ центъра е свързано с необходимостта от съвременно оборудване и високотехнологични инструменти, които да позволят на учениците да приложат практическите умения и знания, придобити по време на обучението. Практическото обучение стои в основата на идеята и реализацията на STEM центъра. Наред с по-доброто усвояване на академична знания от избраните учебни предмети и развиване на научна грамотност, от изключителна важност е в новоизградените пространства учениците да развиват и умения на 21.век като екипна работа, комуникационни умения, дигитална и медийна грамотност, критично мислене и др.
По този начин ще се поощрява изследователския подход в обучението по определените предмети и улеснява интегрирането на предметно знание от различни научни области, подпомага провеждането на проектно-базирано обучение и ангажиране на учениците в практически дейности, решаване на проблеми и водене на дискусии по теми от реалния живот. Училищният STEM център ще осигури достъп до качествено образование и равен старт на всички ученици в училището.